Fall commencement includes 32 UF student-athletes

0
549
Decorated graduation caps litter the crowd of graduates during the commencement ceremony in Ben Hill Griffin Stadium on May 4, 2019. [Lauren Bacho/Gainesville Sun]

Special to Gatorsports.com

This weekend, 32 current and former Florida student-athletes will participate in fall graduation ceremonies at Exactech Arena at the Stephen C. O’Connell Center.

Graduate notes:

 *Three were part of Gator NCAA championship teams – Mike Harris (2016 & 2017 outdoor track & field / 2018 & 2019 indoor track & field), Garrett Milchin (2017 baseball) and Colin Schaefer (2017 outdoor track & field / 2018 & 2019 indoor track & field).

 *Taylor Lewis returned to finish his degree after he was selected in 2015 Major League Baseball draft.

 *Among Florida’s graduates are 19 who earned Southeastern Conference Academic Honor Roll accolades.

 *Dennis Gross (football) graduates magna cum laude with degree in international studies.

 *Noah Banks (football), Katie Chronister (softball), Mike Harris (track & field) and Laura Jones (track & field), graduate cum laude.

2012 and 2016 Olympic triple jump gold medalist Christian Taylor walks across the Exactech Arena stage Saturday to receive his Sports Management degree. Taylor was listed among Florida’s summer 2019 graduates but couldn’t participate in the commencement ceremonies as he was competing overseas. He claimed his fourth World crown this summer in Doha, Qatar. Taylor won four NCAA triple jump titles as a Gator (2009, 2010 indoor; 2010, 2011 outdoor).

Fall 2019 Gator Grads: By the Numbers

3 Gators part of 5 national title teams

13 Gators part of 15 SEC Championships teams

19 earned Academic All-SEC honors

University of Florida Fall 2019 Graduating Student-Athletes

Taylor Lewis, Baseball, Food and Resource Economics

Garrett Milchin, Baseball, Economics

Noah Banks, Football, Sociology

Nick Buchanan, Football, Master-Management

Stone Forsythe, Football, Sociology

Feleipe Franks, Football, Telecommunication

Dennis Gross, Football, International Studies

Van Jefferson, Football, African American Studies

Lucas Krull, Football, African American Studies

La’Mical Perine, Football, Sociology

David Reese II, Football, Sport Management

Andres Saldivar, Football, Statistics

Adam Shuler II, Football,  Master-Management

Nick Sutton, Football, Criminology

Tommy Townsend, Football, Telecommunication

Houston Underwood, Football, Philosophy

Danny Weldon, Football, Political Science & History

Jabari Zuniga, Football, African American Studies

Katie Chronister, Softball, Sport Management

Carina Baltrip-Reyes, Soccer, Biology– Biotechnology

Alyssa Howell, Soccer, Animal Sciences

Brennan Balogh, Men’s Swimming, Mechanical Engineering

Grady Heath, Men’s Swimming, Food and Resource Economics

Bayley Main, Men’s Swimming, Geology

Ross Palazzo, Men’s Swimming, Mechanical Engineering

Teya Syskakis, Women’s Diving, Health Education and Behavior

McClain Kessler, Men’s Tennis, Sociology

Mike Harris, Men’s Track & Field, Business Administration

Colin Schaefer, Men’s Track & Field, Biology

Sharrika Barnett, Women’s Track & Field, Anthropology

Laura Jones, Women’s Track & Field, Psychology

Morgyn Greer, Volleyball, Political Science