2014 football schedules


Quarterback Malachi Lofland and the Eastside Rams open the regular season Aug. 29 at Citizens Field against rival Buchholz.

File photo
Published: Tuesday, June 17, 2014 at 1:03 p.m.
Last Modified: Tuesday, June 17, 2014 at 1:03 p.m.

(All games at 7:30 p.m. unless indicated)

*district games

BELL BULLDOGS

Class 1A, District 6

2013 record: 8-3 (first playoff berth; lost in regional semifinals)

Aug. 29 Brookwood (Ga.)

Sept. 5 P.K. Yonge

Sept. 12 at Lafayette

Sept. 19 Trenton*

Sept. 26 at The Villages

Oct. 3 at Bronson*

Oct. 10 West Gadsden

Oct. 17 Idle

Oct. 24 at Hilliard*

Oct. 31 Hawthorne*

Nov. 7 at Branford

BRADFORD TORNADOES

Class 4A, District 4

2013 record: 3-7 (lost in regional semifinals)

Aug. 29 Suwannee

Sept. 5 Baker County

Sept. 12 at Fort White

Sept. 19 at The Villages*

Sept. 26 at Palatka

Oct. 3 Interlachen*

Oct. 10 at Wakulla

Oct. 17 Idle

Oct. 24 at Umatilla*

Oct. 31 Keystone Heights*

Nov. 7 Eastside

BRANFORD BUCCANEERS

Class 1A, District 5

2013 record: 2-7

Aug. 29 at Aucilla Christian

Sept. 5 Trenton

Sept. 12 at Bronson

Sept. 19 Idle

Sept. 26 at Tallahassee John Paul II

Oct. 3 Jefferson County*

Oct. 10 at Jacksonville Bishop Kenny

Oct. 17 Hamilton County*

Oct. 23 at Orlando Cornerstone

Oct. 31 at Lafayette*

Nov. 7 at Bell

BRONSON EAGLES

Class 1A, District 6

2013 record: 5-5

Aug. 29 at Chiefland

Sept. 5 St. Augustine St. Joseph

Sept. 12 Branford

Sept. 19 Idle

Sept. 26 Cottondale

Oct. 3 Bell*

Oct. 10 at Pierson Taylor

Oct. 17 Hilliard*

Oct. 24 at Hawthorne*

Oct. 31 at Trenton*

Nov. 7 at P.K. Yonge

BUCHHOLZ BOBCATS

Class 7A, District 3

2013 record: 3-7

Aug. 29 at Eastside

Sept. 5 at Clay 7 p.m.

Sept. 12 Columbia 7 p.m.

Sept. 19 Fleming Island*

Sept. 26 Idle

Oct. 3 at St. Johns Bartram Trail

Oct. 10 Gainesville

Oct. 16 Orange Park Oakleaf* 7 p.m.

Oct. 24 at Neptune Beach Fletcher* 7 p.m.

Oct. 31 at Atlantic Coast* 7 p.m

Nov. 7 Fort White

All home games at Citizens Field

CHIEFLAND INDIANS

Class 1A, District 7

2013 record: 7-3

Aug. 29 Bronson

Sept. 5 Cedar Creek Christian

Sept. 12 at Hamilton County

Sept. 19 at Newberry*

Sept. 26 at West Nassau

Oct. 3 Deltona Trinity Christian

Oct. 10 Trenton

Oct. 17 Williston*

Oct. 31 Dixie County*

Nov. 7 Idle

COLUMBIA TIGERS

Class 6A, District 3

2013 record: 10-2 (lost in regional semifinals)

Aug. 28 at Gainesville

Sept. 5 Tallahassee Lincoln

Sept. 12 at Buchholz

Sept. 19 at Jacksonville Terry Parker* 7 p.m.

Sept. 26 Jacksonville Englewood*

Oct. 3 at Orange Park* 7 p.m.

Oct. 10 Jacksonville Ed White*

Oct. 17 Idle

Oct. 23 at Jacksonville Lee* 7 p.m.

Oct. 31 Middleburg*

Nov. 7 Suwannee

CORNERSTONE ACADEMY COUGARS

Florida Christian Association of Private and Parochial Schools 7-man football league

2013 record: 12-0 (state champions)

Aug. 29 Countryside Christian 7 p.m.

Sept. 5 Hillsborough Baptist 7 p.m

Sept. 12 at Starke Hope Christian 7 p.m.

Sept. 19 Newberry Christian Community 7 p.m.

Sept. 26 Northside Christian Academy 7 p.m.

Oct. 3 Idle

Oct. 10 Providence Christian 7 p.m.

Oct. 17 at Tampa Town N Country Christian 7 p.m.

Oct. 24 at Zephyrhills Christian 7 p.m.

Oct. 31 Elfers Christian 7 p.m.

Nov. 14 Playoffs begin

DIXIE COUNTY BEARS

Class 1A, District 7

2013 record: 10-1 (district champs, lost in state semifinals)

Aug. 29 at Taylor County

Sept. 5 Jefferson County

Sept. 12 at Trenton

Sept. 19 Williston*

Sept. 26 Idle

Oct. 3 at Union County*

Oct. 10 at Hamilton County

Oct. 17 Idle

Oct. 24 Newberry*

Oct. 31 Chiefland*

Nov. 7 Lafayette

EASTSIDE RAMS

Class 5A, District 5

2013 record: 5-5

Aug. 29 Buchholz

Sept. 5 at Gainesville

Sept. 11 Ocala Trinity Catholic

Sept. 18 Belleview*

Sept. 26 at North Marion*

Oct. 3 at Suwannee*

Oct. 10 Idle

Oct. 17 at Crystal River*

Oct. 23 Dunnellon*

Oct. 31 Santa Fe*

Nov. 7 at Bradford

All home games at Citizens Field

FORT WHITE INDIANS

Class 4A, District 2

2013 record: 7-2 (district champs, lost in regional semifinals)

Aug. 29 Hamilton County

Sept. 5 at Newberry

Sept. 12 Bradford

Sept. 19 at Tallahassee Chiles 7 p.m.

Sept. 26 Idle

Oct. 3 Fernandina Beach*

Oct. 10 TBA

Oct. 17 at Madison County*

Oct. 24 at Suwannee

Oct. 31 Taylor County*

Nov. 7 at Buchholz

GAINESVILLE HURRICANES

Class 6A, District 5

2013 record: 9-3 (district champs, lost in regional semifinals)

Aug. 28 Columbia

Sept. 5 Eastside

Sept. 12 at Madison County

Sept. 19 Lake Weir* (at Hawthorne)

Sept. 26 Idle

Oct. 3 Ocala Forest*

Oct. 10 at Buchholz

Oct. 17 Ocala Vanguard*

Oct. 24 at Inverness Citrus*

Oct. 30 Tallahassee Lincoln

Nov. 7 at Wakulla

HAWTHORNE HORNETS

Class 1A, District 6

2013 record: 2-7

Aug. 29 Jacksonville Cedar Christian

Sept. 5 at Interlachen

Sept. 12 at Cambridge Christian

Sept. 19 at Hilliard*

Sept. 26 P.K. Yonge

Oct. 2 at Foundation Academy

Oct. 10 Idle

Oct. 17 Trenton*

Oct. 24 Bronson*

Oct. 31 at Bell*

Nov. 7 The Villages

INTERLACHEN RAMS

Class 4A, District 4

2013 record: 1-9

Aug. 29 at Weeki Wachee

Sept. 5 Hawthorne

Sept. 12 Palm Coast Menendez

Sept. 19 at Union County

Sept. 26 at Santa Fe

Oct. 3 at Bradford*

Oct. 10 P.K. Yonge

Oct. 17 Umatilla*

Oct. 24 Keystone Heights*

Oct. 31 at The Villages*

Nov. 7 Idle

KEYSTONE HEIGHTS INDIANS

Class 4A, District 4

2013 record: 5-5 (district champs, lost in regional semifinals)

Aug. 29 at West Nassau

Sept. 5 Wildwood

Sept. 12 Union County

Sept. 19 Umatilla*

Sept. 26 at Newberry

Oct. 3 at Eustis 7 p.m.

Oct. 10 Idle

Oct. 17 The Villages*

Oct. 24 at Interlachen*

Oct. 31 at Bradford*

Nov. 6 Santa Fe

LAFAYETTE HORNETS

Class 1A, District 5

2013 record: 7-3 (lost in regional semifinals)

Aug. 29 at Trenton

Sept. 5 at Tallahassee Maclay 7 p.m.

Sept. 12 Bell

Sept. 19 FAMU

Sept. 26 Potter's House Christian

Oct. 3 at Hamilton County*

Oct. 10 Idle

Oct. 17 Jefferson County*

Oct. 24 at P.K. Yonge

Oct. 31 Branford*

Nov. 7 at Dixie County

NEWBERRY PANTHERS

Class 1A, District 7

2013 record: 4-5

Aug. 29 at Santa Fe

Sept. 5 Fort White

Sept. 12 at Jefferson County

Sept. 19 Chiefland*

Sept. 26 Keystone Heights

Oct. 3 at Williston*

Oct. 10 Toombs Christian (Ga.)

Oct. 17 Union County*

Oct. 24 at Dixie County*

Oct. 31 Idle

Nov. 7 Tallahassee Chiles

OAK HALL EAGLES

Independent (North Florida Football Conference)

2013 record: 1-9

Aug. 28 at Florida School for Deaf# 7 p.m.

Sept. 5 Aucilla Christian# 7 p.m.

Sept. 12 at St. Petersburg Canterbury 7 p.m.

Sept. 19 at Pensacola Rocky Bayou Christian 7 p.m.

Sept. 26 Idle

Oct. 3 at St. Francis 7 p.m.

Oct. 10 Quincy Munroe# 7 p.m.

Oct. 17 at St. Johns Country Day# 7 p.m.

Oct. 24 at St. Augustine St. Joseph# 7 p.m.

Oct. 31 Tallahassee John Paul II# 7 p.m.

#conference games

P.K. YONGE BLUE WAVE

Class 3A, District 2

2013 record: 3-7

Aug. 29 Williston

Sept. 5 at Bell

Sept. 12 at Jacksonville Bishop Snyder 7 p.m

Sept. 19 Idle

Sept. 26 at Hawthorne

Oct. 3 Father Lopez*

Oct. 10 at Interlachen

Oct. 16 Ocala Trinity Catholic* 7 p.m.

Oct. 24 Lafayette

Oct. 31 at Tallahassee Maclay* 7 p.m.

Nov. 7 Bronson

ST. FRANCIS WOLVES

Independent (Sunshine State Conference)

2013 record: 1-9

Aug. 29 St. Johns Country Day 7 p.m.

Sept. 5 at Mount Dora Bible# 7 p.m

Sept. 11 Florida School for Deaf 7 p.m.

Sept. 19 Ocala Christian# 7 p.m.

Sept. 26 at Temple Christian# 7 p.m.

Oct. 3 at Oak Hall 7 p.m.

Oct. 10 Seven Rivers Christian# 7 p.m.

Oct. 16 Leesburg First Academy# 7 p.m.

Oct. 24 Idle

Oct. 30 SSC Playoffs

SANTA FE RAIDERS

Class 5A, District 5

2013 record: 6-4

Aug. 29 Newberry

Sept. 5 St. Johns Creekside

Sept. 12 Suwannee*

Sept. 19 at Dunnellon*

Sept. 26 Interlachen

Oct. 3 Idle

Oct. 10 Crystal River*

Oct. 17 Belleview*

Oct. 23 at North Marion*

Oct. 30 at Eastside*

Nov. 6 at Keystone Heights

SUWANNEE BULLDOGS

Class 5A, District 5

2013 record: 7-3 (lost in regional quarterfinals)

Aug. 29 at Bradford

Sept. 5 Hamilton County

Sept. 12 at Santa Fe*

Sept. 19 North Marion*

Sept. 26 Idle

Oct. 3 Eastside*

Oct. 10 at Belleview*

Oct. 17 at Dunnellon*

Oct. 24 Fort White

Oct. 31 Crystal River*

Nov. 7 at Columbia

TRENTON TIGERS

Class 1A, District 6

2013 record: 12-1 (state champion)

Aug. 29 Lafayette

Sept. 5 at Branford

Sept. 12 Dixie County

Sept. 19 at Bell*

Sept. 26 Cedar Creek Christian

Oct. 3 Hilliard*

Oct. 10 at Chiefland

Oct. 17 at Hawthorne*

Oct. 24 Mariana

Oct. 31 Bronson*

Nov. 7 Idle

UNION COUNTY TIGERS

Class 1A, District 7

2013 record: 10-2 (lost in regional finals)

Aug. 29 Potter's House Christian

Sept. 5 West Nassau

Sept. 12 at Keystone Heights

Sept. 19 Interlachen

Sept. 26 Hamilton County

Oct. 3 Dixie County*

Oct. 10 Idle

Oct. 17 at Newberry*

Oct. 24 Chiefland*

Oct. 31 at Williston*

Nov. 7 at Wildwood

WILLISTON RED DEVILS

Class 1A, District 7

2013 record: 6-4

Aug. 29 at P.K. Yonge

Sept. 5 at Taylor County

Sept. 12 Duval Charter

Sept. 19 at Dixie County*

Sept. 26 Wilwood

Oct. 3 Newberry*

Oct. 10 Lakeland Christian

Oct. 17 at Chiefland*

Oct. 24 at Lecanto

Oct. 31 Union County*

Nov. 7 Idle

Reader comments posted to this article may be published in our print edition. All rights reserved. This copyrighted material may not be re-published without permission. Links are encouraged.

▲ Return to Top