Final 2013 track honor roll


Eastside senior Sir Jackson posted top times in both the 110 and 300-meter hurdles.

Brett Le Blanc/Correspodent
Published: Tuesday, May 28, 2013 at 5:36 p.m.
Last Modified: Tuesday, May 28, 2013 at 5:36 p.m.

BOYS

100: *1. Tony James (GHS) 10.52; 2. Chris Thompson (GHS) 10.64; 3. Dontarian Evans (GHS) 10.79, 4. Kenric Young (GHS) 10.82; 5. Tray Presley (Newb) 10.85

200: 1. Kenric Young (GHS) 21.70; 2. Chris Thompson (GHS) 22.04; 3. Dontarian Evans (GHS) 22.10; 4. Zedrick Woods (Colum) 22.32; 5. Michael Tillman (Buch) 22.67

400: *1. Kenric Young (GHS) 47.68; 2. Dontarian Evans (GHS) 49.61; 3. Kenneth Dinkins (Brad) 50.29; 4. Shaykhi Griffin (Colum) 51.18; 5. Hannibal Jones (Buch) 51.21

800: 1. Rashaard Brown (GHS) 1:57.04; 2. Carson Thue-Bludworth (East) 1:59.58 3. Ravi Kumar (East) 2:01.03; 4. Karsten Pease 2:01.67; 5. Zachery Beauchamp (Oak Hall) 2:02.70

1600: 1. Carson Thue-Bludworth (East) 4:24.74; 2. Joseph Janson (PKY) 4:26.69; 3. Garrett Westlake (PKY) 4:36.61; 4. Semen Zhdanov (GHS) 4:43.25; 5. Andrew Monteau (Buch) 4:45.10

3200: 1. Joseph Janson (PKY) 9:48.77; 2. Garrett Westlake (PKY) 9:50.31; 3. Austin Perry (Oak Hall) 10:01.72; 4. Andrew Monteau (Buch) 10:04.72; 5. Semen Zhdanov (GHS) 10:05.22

110 hurdles: 1. Sir Jackson (East) 15.10; 2. Naquan Howard (Buch) 15.44; 3. Ladale Thomas (GHS) 15.74; 4. Joshua Wright (Suw) 16.01; 5. Anthony Burch (East) 16.17

300 hurdles: 1. Sir Jackson (East) 38.85; 2. Naquan Howard (Buch) 40.25; 3. Monte Seabrook (Newb) 40.88; 4. Ladale Thomas (GHS) 41.36; 5. Steven Potter (Suw) 43.52

4x100 relay: *1. Gainesville (Ralph Webb, Chris Thompson, Kenric Young, Tony James) 41.19; 2. Columbia 42.30; 3. Buchholz 42.76; 4. Bradford 43.08; 5. Santa Fe 43.20

4x400 relay: *1. Gainesville (Austin Brown, Rashaard Brown, Chris Thompson, Dontarian Evans) 3:17.05; 2. Buchholz 3:29.12; 3. Eastside 3:29.67; 4. Columbia 3:30.27; 5. Bradford 3:33.59

4x800 relay: 1. Gainesville (Rashaard Brown, Kyeem Wilson, Alexander Wilson, Will Turner) 8:13.82; 2. Buchholz 8:24.86; 3. Suwannee 8:38.99; 4. Eastside 8:44.69; 5. Columbia 8:46.37

Long jump: *#1. Ralph Webb (GHS) 23-8; 2. Michael Tillman (Buch) 23-2.50; 3. Keaaris Ardley (Brad) 21-9; 4. Darrell Powell (SantaFe) 21-5.75; 5. DL Powell (SantaFe) 21-3

High jump: 1. John Bradley (Colum) 6-2; 2. Keaaris Ardley (Brad) 6-0; Jonathan Key (Colum) 6-0; Andre Williamson (Colum) 6-0; Kevarius Hayes (Suwan) 6-0

Triple jump: 1. Darrell Powell (SantaFe) 45-0; 2. Christopher Jackson (SantaFe) 44-9; 3. Sean Dudley (Buch) 43-7.75; 4. Kenneth Dinkins (Brad) 42-6; 5. Naguan Howard (Buch) 42-2.5

Pole vault: 1. Sumner Bernard (SantaFe) 13-0; 2. Peter Emery (Buch) 12-0; 3. Kevin Carswell (Cedar Key) 11-6; 4. Leo Zsebik (Buch) 11-0; Steven Potter (Suw) 11-0

Discus: 1. Joshua Wright (Suwan) 139-7; 2. Dustin Brock Stalvey (Buch) 137-3; 3. Josh Johnson (PKY) 126-9.50; 4. Alec Harden (Brad) 111-4; 5. Damian Johnson (SantaFe) 109-1

Shot put: 1. LeAndre Rembert (SantaFe) 53-2.5; 2. Damian Johnson (SantaFe) 51-6; 3. Justin McBride (Brad) 47-10; 4. Josh Johnson (PKY) 47-9.75. Phillips James (Brad) 43-7.25

GIRLS

100: 1. Sitia Martinez (Ft. White) 12.07; 2. 2. Nia Flagg (GHS) 12.14; 3. Daycia Bandy (Suwan) 12.25; 4. Briona Hopkins 12:47; 5. Chante Chatman (GHS) 12.58

200: 1. Kadeejah Danzy (Buch) 25.49; 2. Sitia Martinez (Ft. White) 25.54; 3. Nia Flagg (GHS) 25.91; 4. Kiana Davis (Buch) 26.21; 5. Payton Ashe (GHS) 26.30

400: 1. Ul'Ondrea Johnson (Buch) 57.99; 2. Kylla Williams (Buch) 59.58; 3. Payton Ashe (GHS) 59.63; 4. Sitia Martinez (Ft. White) 1:00.56; 5. Vanessa McAdams (East) 1:01.27

800: 1. Grace Blair (Oak Hall) 2:16.80; 2. Emma Tucker (Colum) 2:21.86; 3. Annie Cooper (GHS) 2:22.94; 4. Mia Varner (East) 2:27.86; 5. Jennifer Cott (Oak Hall) 2:30.20

1600: 1. Lauren Perry (Oak Hall) 5:16.38; 2. Brittney Olinger (Oak Hall) 5:17.70; 3. Grace Blair (Oak Hall) 5:22.49; 4. Kyra McClendon (Suw) 5:28.78; 5. Lindsay Rosenberg (Oak Hall) 5:37.11

3200: 1. Brittney Olinger (Oak Hall) 11:12.96; 2. Lauren Perry (Oak Hall) 11:32.71; 3. Talia Carlson (Oak Hall) 11:56.96; 4. Isabella Whelan (Buch) 12:23.57; 5. Delaney Sagul (GHS) 12:41.30

100 hurdles: 1. Crystal Williams (GHS) 14.60; 2. Logan Boss (Suwan) 14.71; 3. Kadeejah Danzy (Buch) 14.98; 4. Tiana Sheffield (Brad) 15.70; 5. Charlie Watson (Colum) 18.10

300 hurdles: *1. Sitia Martinez (Ft. White) 44.19; 2. Logan Boss (Suwan) 44.93; 3. Crystal Williams (GHS) 48.99; 4. Roneka Bradley (East) 50.01; 5. Tiana Sheffield (Brad) 50.30

4x100 relay: *1. Gainesville (Crystal Williams, Briona Hopkins, Adanna Thompson, Nia Flagg) 47.21; 2. Buchholz 47.75; 3. Eastside 49.23; 4. Suwannee 51.44; 5. Oak Hall 53.10

4x400 relay: 1. Oak Hall 4:11.67 (Natalie Carr, Ariana Agrios, Abby Burgelin, Grace Blair); 2. Buchholz 4:12.04; 3. Gainesville 4:12.65; 4. Eastside 4:14.32; 5. Columbia 4:20.01

4x800 relay: 1. Oak Hall (Grace Blair, Jennifer Cott, Brittney Olinger, Lauren Perry) 9:44.28; 2. Gainesville 10:07.73; 3. Eastside 10:19.63; 4. Columbia 10:27.97; 5. Buchholz 10:39.49

Long jump: 1. Adanna Thompson (GHS) 17-6.75; 2. Kylia Williams (Buch) 17-5.25; 3. Tiana Sheffield (Brad) 17-4.75; 4. Nia Flagg (GHS) 16-9.5; 5. Payton Ashe (GHS) 16-8

High jump: *#1. Logan Boss (Suwan) 5-10; 2. Brooke Allen (Cedar Key) 5-4; 3. Payton Ashe (GHS) 5-0, Tiana Sheffield (Brad) 5-0, Daycia Bandy (Suwan) 5-0

Triple jump: 1. Logan Boss (Suwan) 37-6; 2. Kiana Davis (Buch) 36-11.5; 3. Tiana Sheffield (Brad) 36-2; 4. Kadeejah Danzy (Buch) 35-8.75; 5. Daycia Bandy (Suwan) 34-9

Pole vault: 1. Amanda Glass (Suw) 9-6; 2. Ebony Dixon (Buch) 8-0; 3. Dallas Hampton (Buch) 7-6; Lauren Bartholemy (Cedar Key) 7-6; Emma Cutter (GHS) 7-6

Discus: 1. Shadayza Bullock (East) 116-10; 2. Samantha Cook (Brad) 116-0; 3. Kristen Cook (Brad) 99-11; 4. Rykia Jackson (Ft. White) 94-2; 5. Anhalise Fuller (Ft. White) 92-11.5

Shot put: #1. Shadayza Bullock (East) 43-8.50; 2. Samantha Cook (Brad) 41-6.50; 3. Asharee Spralding (Newb) 35-5; 4. Kristen Cook (Brad) 32-9.25; 5. Jasmine Walker (Newb) 32-0

- Information taken from those submitted to flrunners.com

* national elite

# state champion

Reader comments posted to this article may be published in our print edition. All rights reserved. This copyrighted material may not be re-published without permission. Links are encouraged.

▲ Return to Top