The Sun's all-area football teams


Published: Saturday, January 2, 2010 at 6:01 a.m.
Last Modified: Sunday, January 3, 2010 at 12:39 a.m.

CLASS 3A-6A FIRST TEAM OFFENSE

Name/School/Year/Pos./Ht.-Wt./Credentials

Ryan McGriff/Gainesville/Jr./QB/6-1, 200/167-of-332 for 2,321 yards, 36 TDs, 8 INTs

Tiger Powell/Columbia/Sr./RB/6-0, 200/USF commit had 1,121 yards rushing, 406 yards receiving, 20 total TDs

Jordan Morris/Columbia/Jr./OL/6-2, 215/10 pancakes for Tigers’ top blocker

Ryan Thomas/Buchholz/Sr./OL/6-3, 245/top Bobcats’ blocker graded out at 75%

Davonte Williams/Eastside/Sr./OL/6-0, 285/Graded out at 80-percent, while also collecting 19 tackles at DT

Ulysses Aaron/Gainesville/Sr./OL/6-4, 225/Top blocker on high-powered GHS offense

Ryan Jenkins/Columbia/Sr./OL/5-11, 235/LG was CHS lineman of week twice, started all 12 games

Crey Wilson/Gainesville/Sr./TE/6-5, 230/20 receptions for 186 yards, 5 TDs, good blocker

Jamaal Montague/Columbia/Sr./WR/6-1, 190/USF commit had 80 receptions for state-best 1,460 yards, 365 rush yards, 21 total TDs

Troy Campbell/Gainesville/Sr./WR/5-9, 170/48 recptions for 679 yds, 13 TDs, 14.1 ypc

Aaron Grant/Buchholz/Sr./ATH/5-7, 145/1,363 passing yards, 235 rushing yards, 11 total TDs

Harold Hoskins/Eastside/Sr./ATH/6-2, 208/77-of-156 for 1,197 yards, 10 TDs, 112 carries for 516 yards, 10 TDs

Cameron Sweat/Columbia/Sr./UTIL/6-1, 195/132-of-241 for 2249 yards, 31 TDs, 269 yards rushing, 3 rush TDs

Rodney Mills/Eastside/Jr./UTIL/6-2, 190/TE had 20 catches for 431 yards (21.6 ypc), 3 TDs

Donovan Harrington/Columbia/Sr./UTIL/6-2, 285/10 pancake blocks, twice named CHS lineman of week

Dallas Stubbs/Gainesville/Jr./PK/5-9, 160/9-for-12 FG (long of 45), 56-of-57 PATs

CLASS 3A-6A FIRST TEAM DEFENSE

Name/School/Year/Pos./Ht.-Wt./Credentials

Antwan Murphy/Eastside/Sr./DL/6-0, 175/67 tackles, 7 sacks, 12.5 TFL, 1 FF

Trevarris Saulsbury/Gainesville/Jr./DL/6-4, 250/coveted 2011 prospect had 51 tackles, 4 sacks

Nathan Snodgrass/Buchholz/Jr./DL/6-4, 220/54 tackles, 8 TFL, 5 sacks

Timmy Jernigan/Columbia/Jr./DL/6-2, 265/131 tackles, 27 TFL, 12 sacks, 4 FR (2 for TDs), 3 FF for state’s top 2011 prospect

Ismael Durr/Gainesville/Jr./LB/6-1, 235/150 tackles among area’s best, 1 FF

Kevin Nelson/Gainesville/Sr./LB/6-2, 225/Miami commit had 141 tackles, 3 sacks, 3 FF, 2 INT, 2 FR, 1 rush TD

Brach Bessant/Columbia/Sr./LB/6-2, 230/Troy commit had 135 tackles, 5 TFL, 4 sacks, 2 FF, 1 INT for area’s No. 1 team

Sokari Scott/Gainesville/Jr./LB/6-1, 190/77 tackles, 5 FF, 2 sacks, 1 FR, playmaker in big games

Darius Powell/Eastside/Jr./LB/5-10, 200/92 tackles, 12 TFL, 3 sacks, 3 FF, 1 FR in just 7.5 games

Corey Hodges/Gainesville/Sr./DB/5-11, 190/85 tackles, 4 FF, 1 INT, 1 TD

Devont’a Davis/Gainesville/Sr./DB/6-1, 185/Miami commit had 57 tackles, 6 INTs, 3 FF, 1 FR, 1 TD

Cameron Dore/Buchholz/Sr./DB/6-1, 190/50 tackles, 1 INT

Kenneth Harper/Buchholz/Jr./ATH/6-1, 200/91 tackles, 5 TFL, 10 PBU, 2 FF, 2 INTs, 573 combined yards rushing & receiving

Jordan McFadden/Gainesville/Sr./KR-ATH/5-9, 170/27.2 KR avg, 33.4 PR avg, 41 receptions for 628 yards, 38 carries for 306 yards, 11 total TDs

Justin Kennedy/Columbia/Jr./UTIL/6-2, 220/75 tackles, 5 TFL, 5 Sacks

Paul Jackson/Gainesville/Sr./P/5-6, 160/37.8 avg on 26 punts, 61 long

CLASS 1B-2A FIRST TEAM OFFENSE

Name/School/Year/Pos./Ht.-Wt./Credentials

Chris Alexander/Union County/Sr./QB/6-0, 190/2,061 passing yards on 131 completions, 10 pass TDs, 5 rush TDs

Deonte Welch/Williston/Sr./RB/6-1, 185/1,324 yds rushing on 228 carries & 16 TDs, 18 receptions for 216 yds & 1 TD, KO ret TD, PR TD, 4 INTs on defense

John Perry/Branford/Sr./RB/6-2, 185/186 carries for 1,852 yards, 15 catches for 313 yards, 1,105 return yards, 33 total TDs, 62 tackles on defense

D.J. Lawrence/Hawthorne/Jr./RB/5-10, 175/250 carries for 1,444 yards, 20 rush TDs, 6 recpt for 192 yards, 2 TDs

Jordan White/Williston/Sr./OL/6-3, 320/FIU commit graded out better than 75% and had 5 sacks on defense

Joey Dukes/Suwannee/Sr./OL/6-6, 275/Top lineman for Bulldogs

Matt Thomas/Fort White/Sr./OL/6-3, 270/Graded out at 90-percent for season at left tackle

Troy Folds/Lafayette/Sr./OL/6-0, 245/Dominant three-year starter

Jared Corbin/Dixie County/Sr./OL/6-0, 260/Top OL on district champions

Ryan Latner/Keystone Heights/Jr./WR/6-0, 170/46 receptions for 820 yards, 12 TDs

D.J. King/Williston/Sr./ATH/6-0, 175/738 yds rushing on 147 carries w/ 9 TDs, 492 yards receiving on 32 catches w/ 3 TDs

Marquis Hayes/Hawthorne/Sr./UTIL/6-0, 190/74-of-129 for 1,518 yards, 205 rushing yards, 7 rushing TDs

Alexis Blake/Fort White/Sr./UTIL/5-9, 160/380 rush yards, 512 receiving yards, 74 tackles on defense

Reggie Thomas/Keystone Heights/Jr./UTIL/5-11, 168/197 carries for 1,383 yards & 15 TDs, 16 catches for 172 yards & 1 TD, 95-yard KO return for TD

CLASS 1B-2A FIRST TEAM DEFENSE

Name/School/Year/Pos./Ht.-Wt./Credentials

Tre Robinson/Suwannee/Jr./DL/5-11, 290/52 tackles, 6 sacks

Boris Hadley/Newberry/Sr./DL/5-9, 230/63 tackles, 6 sacks, 2 punt blocks, 6 ypc at FB

Lonnie Gosha/Union County/Jr./DL/6-3, 256/coveted 2011 prospect had 65 tackles, 13 sacks despite constant double-teams

Joey Fradossio/Branford/Sr./DL/6-2, 200/3-year starter had 63 tackles, 13 TFL, 7 sacks, 3 FR, 2 FF

Danny Gutierrez/Hawthorne/Sr./LB/5-11, 200/112 tackles, 14 TFL, 8 FF, 3 FR (all for TDs), 2 INT

Chadd Buchholz/Newberry/Sr./LB/6-0, 210/76 tackles, 4 sacks, 1 blocked punt

Donelle Williams/Bradford/Sr./LB/6-0, 182/111 tackles, 12.5 TFL, 4.5 sacks, 1 INT, 681 rushing yards & 9 TDs

Roy Blake/Fort White/Sr./LB/6-2, 205/104 tackles, 2 FF, 2 FR, 1 INT

Isaac Floyd/Williston/Sr./SS-LB/6-1, 200/124 tackles, 4 INTs, 4 sacks

Desmond Holmes/Williston/Jr./DB/5-11, 185/111 tackles, 5 sacks, 3 INT (one for a TD)

Armand Pittman/Hawthorne/Jr./DB-LB/5-10, 185/84 tackles, 13 sacks, 4 FF, 2 FR (one for TD), 1,190 combined rush/receiving yards

Aaron Goyette/Lafayette/Sr./ATH/6-3, 230/103 tackles, 12 TFL, 9 sacks, 10 catches for 201 yards

Stephen Godbolt/Dixie County/Jr./UTIL/6-0, 175/103 carries for 1,137 yards, 9 receptions for 201 yards, 55 tackles & 5 INTs on defense

Tripp Prevatt/Suwannee/Sr./P/5-9, 165/42.6 avg, 9 times pinned opposition inside the 10

CLASS 1B-2A SECOND TEAM OFFENSE

Name/School/Year/Pos./Ht.-Wt./Credentials

Nick Bracewell/Lafayette/Sr./QB/6-3, 210/D-1 prospect had 1,322 yards passing with 16 TDs, 3 INT in injury-shortened season

Brandon Stone/Trenton/Soph./RB/5-9, 152/1,293 all-purpose yards (including 706 rushing), 96-yard TD vs. Wildwood

Leon Cummings/Oak Hall/Soph./RB/5-8, 155/117 carries for 852 yards & 7 TDs, 22 receptions for 221 yards & 3 TDs

Jonathan Stanley/Keystone Heights/Sr./OL/6-2, 250/”When we needed yards, we ran behind him” -coach Chuck Dickinson

Billy Peck/Branford/Sr./OL/6-0, 190/2-year starter graded out at 86-percent and never missed a game

Zac Lashley/Dixie County/Sr./OL/6-0, 250/Top OG on run-first Bears

Devonte King/St. Francis/Sr./OL/6-1, 245/Captain and top blocker for Wolves, recorded 9.5 sacks on defense

Mel Jones/Lafayette/Soph./OL/6-0, 250/Powerful blocker also played on the DL

Brooks Lamainack/Lafayette/Sr./WR/5-10, 160/31 receptions for 498 yds & 7 TDs

Daniel Schultz/Oak Hall/Sr./WR/6-1, 165/51 catches for 569 yards, 5 TDs

Andre Zander/Suwannee/Jr./WR/6-4, 190/31 catches included 8 TDs

Yance Enoch/Newberry/Sr./ATH/6-0, 170/136 carries for 778 yards & 15 TDs, 37-of-86 for 804 yards & 5 TDs

Alex Gilmer/Fort White/Sr./ATH-QB/6-3, 205/84-of-170 for 1,223 yards, 10 TDs for 3-year starter

Jared Armstrong/Oak Hall/Soph./UTIL/5-11, 160/146-of-262 for 1,640 yards with 17 TDs, 13 INTs

CLASS 1B-2A SECOND TEAM DEFENSE

Name/School/Year/Pos./Ht.-Wt./Credentials

T.J. Kircher/Trenton/Sr./DL/6-2, 220/70 tackles, 7 TFL, 3 sacks, 3 FF, 2 FR, also played FB

Chris White/Newberry/Jr./DL/6-3, 215/In just 6 games recorded 44 tackles, 14 QB pressures, 4 sacks, 2 PBU, 1 punt block

Ric Whittington/Dixie County/Sr./DL/6-0, 245/Top DL on playoff team

Jarrod Jackson/Bradford/Sr./DL/6-0, 242/59 tackles, 12.5 TFL, 6.5 sacks, 4 FF, 1 FR, 2 kick blocks

Mason Tyler/Branford/Sr./LB-DE/5-9, 160/49 tackles, 8 TFL, 3 FR, 1 FF

Andy Niesen/St. Francis/Jr./LB/6-2, 185/55 tackles, 7 PBU, 1 FF

Mike West/Dixie County/Jr./LB/6-0, 235/90 tackles, 3 FR (one for TD), 2 FF

C.J. Covington/Bradford/Sr./LB/6-3, 180/79 tackles, 9 TFL, 2.5 sacks, 1 FF, 1 FR, 1 kick block despite missing 3 games (injury)

Rodney Mosley/Bradford/Sr./DB/5-8, 165/57 tackles, 2 INTs, 417 rush yards, 187 pass yards, 7 TDs

Chase Chambers/Keystone Heights/Sr./DB/6-0, 164/66 solos, 53 assists, 1 INT

Markell Harris/Dixie County/Sr./DB/6-2, 195/45 tackles, 4 INT

Caleb Robinson/Newberry/Sr./ATH/5-10, 165/55 tackles, 6 PBU, 2 INT, 8 ypc at RB

Kyle Williams/Keystone Heights/Sr./UTIL/5-11, 245/81 total tackles (48 solos) on DL

Kyle Certain/Branford/Sr./P/5-10, 160/38.4 average

HONORABLE MENTION: Bell- Daniel Heck (QB), Garth Frier (LB), Lou Hueck (LB), Bradley Denham (RB); Bradford- Stephen Yeauger (Sr. OL), Tramaine Harris (Jr. WR/DB), Ya’Keem Griner (Jr. DE); Branford- Matt Lambert (Sr. OL), Max Lambert (C), Josh Kirby (OL), Sam Higgins (Sr. DL), Matt Dickerson (Sr. LB), David Bass (Jr. DB), Willie Clemons (Sr. DB); Bronson- Kelby Barber (Sr. QB), Raymie Powers (WR), Mike Sinclair (LB), A.J. Graham (ATH), Quintell Coleman (ATH); Buchholz- Brian Johnson (Sr. CB), Marquis Noble (Jr. WR), Wintrez Thomas (Jr. RB), Louis Addazio (Jr. TE), Brad Phillips (Sr. PK); Chiefland- Eugene Carter (QB), Jaymante Thompson (RB), Jakarr White (RB); Columbia- Zach Espenship (Jr. DB); Dixie County- Kameron Keen (Sr. QB), Cody Spurlin (Sr. DE), Travis Pierce (LB), Wade Wilkerson (Jr. DE), Coleman Davis (Jr. LB); Eastside- Saveion Gibson (Jr. RB/QB), Edward Warren (Sr. DT/OG), Raheem Watkins (Jr. WB), Donald Buie (Jr. SE/FS), Rashad James (Sr. OL/DL), Stephen Epstein ; Fort White- Dylan Mudd (Sr. DL), Montre Cray (Sr. RB/CB); Gainesville- Walter Holsey (Sr. RB), Anquan Gainey (Jr. ATH), Phillip Ramey (Jr. LS); Hawthorne- Aaron Harriot (Sr. LB), Jonathon Mann (Jr. OL); Keystone Heights- Brantley Lott (Jr. QB), Shane Jennings (Sr. FB/LB); Lafayette- Jared Sampson (Sr. C), David Carson (Jr. OL), Alan Driver (Sr. RB), Jose Rubio (Jr. LB); Newberry- Cody Rodgers (Sr. LB); Oak Hall- Garrett Koons (Soph. OLB), Dean Sharabi (Soph. WR), Robert Moss (Soph. WR); P.K. Yonge- ; St. Francis- Alex Vazquez (RB/S), Anthony Brown (LB), James Jenkins (DE), Nick Iuliucci (DE), Ben Casella (SS), Grant Maris (RB), A.J. McQuillan (OL), Chris Wallace (FB), Tommy Depatie (QB), Andrew Brinsko (RB), Victor Bustamante (LB),; Santa Fe-Frank Snead (QB), Lane Presnell (ATH); Suwannee- J.R. Bass (Fr. RB); Trenton- Karson Gilbert (Sr. FB/LB), Chance Brooks (Jr. DE), Cedric Stokes (Fr. RB/CB), Jonathon Smith (Fr. SS), Breon Simms (Fr. LB); Union County- Mason Dukes (Sr. LB), Kendall Wright (Soph. DB).

NOTE: The all-area teams and players of the year were selected by Gainesville Sun high school sports editor John Patton with assistance from area coaches. If a team is not represented, it is because the coach did not respond to a ballot faxed to the school and numerous requests in the newspaper asking for reply. Some players whose coaches did not respond were named all-area because an opposing coach nominated them or because John Patton included them on his own. Due to a discrepancy in the amount of nominees, there were two small-school teams and one large-school team. There were not enough nominees for a large-school second team, so two extra offensive and defensive spots were added to the first team.

Reader comments posted to this article may be published in our print edition. All rights reserved. This copyrighted material may not be re-published without permission. Links are encouraged.

Comments are currently unavailable on this article

▲ Return to Top